ÇİFTLERDE KUPA GAVRILOVA-SVITOLINA’NIN

TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ın, çiftler finalinde Daria Gavrilova (Rusya)-Elina Svitolina (Ukrayna) ikilisi, Türk tenisçi Çağla Büyükakçay ile Sırp partneri Jelena Jankovic’i 2-1 yenerek şampiyon oldu.

Garanti Koza Arena’da turnuvanın yedinci ve son gününde yapılan çiftler finalinde ilk sette 2-0 geriye düşen Çağla-Jankovic tandemi 41 dakika süren seti 7-5 kazanarak 1-0 öne geçti. 

İkinci sete Gavrilova-Svitolina çifti ilk 5 oyun sonunda 4-1’lik üstünlük yakaladı ve rahat bir şekilde seti 6-1 alarak, durumu 1-1’e getirdi. Süper tie-break setinde ise Gavrilova-Svitolina ikilisi üst üste aldıkları sayılarla seti 10-4, 1 saat 21 dakika süren maçı da 2-1 kazanarak şampiyonluğa ulaştı.

WTA turnuvalarında Türkiye adına ikinci kez çiftlerde finalde mücadele eden Çağla Büyükakçay yine şampiyonluğa ulaşamazken düzenlenen kupa töreninde tenisçilere madalya ile kupalarını Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ve dünyaca ünlü eski ABD’li tenisçi Monica Seles ile birlikte TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici verdi. 

Maç sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan oyunculardan Daria Gavrilova, “İlk seti kaybettik ancak ikinci sette Çağla’nın servisini kırdıktan sonra süreç çok iyi ilerledi ve maç sonunda büyük mutluluk yaşadık” dedi. Elina Svitolina ise hafta boyunca partneriyle birlikte takım gibi hareket ettiklerini söyledi ve “Geriye düştüğümüz anlarda bile maçtan hiç kopmadık. İstanbul bana çok şanslı geliyor. Burada kazanmak çok güzeldi” diye konuştu.

Türk tenisçi Çağla Büyükakçay da Jelena Jankovic ile oynadığı için anın keyfini yaşamak istediğini söylerken, çiftlerde kariyerine devam etmenin kendisi için bir opsiyon olduğunu ve Grand Slam turnuvalarında çiftlerde ana tabloda oynamanın zor olmadığını dile getirdi.

Jankovic ise “Tie-break setinde biraz şanssızdık. Çok savaştık maç boyunca; geri dönmeye çalıştık, olmadı. Çağla ile birlikte çok gurur duyacağımız bir ortaklık yaptık. İstanbul’da bana prenses gibi davrandılar. Çok iyi bir hafta geçirdim” şeklinde konuştu.