BÜYÜKAKÇAY: KENDİ OYUNUMA ODAKLANIYORUM

Türkiye’nin 1 numarası Çağla Büyükakçay, TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta kazandığı ilk ana tablo galibiyetinin ardından basının karşısındaydı. Çağla, maçta iyi yaptığı şeylere odaklandığını söylerken, “Rakibimden çok kendi oyunumu düşünüyorum” dedi.

Çağla Büyükakçay, Garanti Koza Arena’da yaklaşık 1000 seyircinin izlediği karşılaşmada Rus rakibi Marina Melnikova’ya 6-3, 6-3’lük setlerle üstünlük sağladı. Kariyerinde dördüncü kez karşılaşıp hepsinde mağlup ettiği rakibine karşı oynadığı maçın ardından basın toplantısına gelen Büyükakçay, şunları söyledi:

“Öncelikle şunu söylemeliyim ki, burada çok güzel bir kalabalık vardı. Çocukların önünde oynamak güzeldi. Maçın başında oyunuma konsantre olmakta zorluk çeksem de ardından toparlamayı başardım. İkinci sette 4-2 geriye düşebilirdim ama konsantrasyonumu bozmadım. İyi yaptığım şeylere konsantre oldum. Rakibimin sevmediği şeyleri yaptım ve başarılı oldum. Fileye geldim, drive voleler denedim. Sonuçta istediğimi elde ettim.”

Çağla, Türkiye’de ilklere imza atan oyuncu olduğunu hatırlatılması üzerine burada aldığı galibiyetle Wimbledon’da direkt ana tablo oynamak için şansını artırdığı belirterek şöyle konuştu:

“Grand Slam’lerde Türkiye’deki turnuvalar gibi baskı biraz daha fazla oluyor. Herkesin hayali orada başarılı olmak. Kendi tenisime odaklanmam halinde hedeflediğim sonuçlar da gelecektir. Roland Garros’ta eleme oynayacağım ama Wimbledon’da direkt olarak ana tabloda yer alma ihtimalim var. Dünya sıralamasında bir zamanlar 20. basamakta yer alan tenisçiler bile eleme oynayabiliyor. Elemelerden gelip Grand Slam ana tablosuna yükselme başarısını tatmayı da istiyorum. Avustralya Açık’ta iyi oynamama rağmen kortta çok duygusaldım. Oradaki deneyim, bana iyi bir ders oldu. Sonraki turnuvalarda duygularımı daha iyi kontrol etmeyi başardım.”

Çağla, Rio 2016’ya kalma hedefiyle ilgili de “Olimpiyatta mücadele edebilmem için 6 Haziran tarihinde ilk 70’te olmam gerekiyor. Rio’da Türkiye’yi temsil etme hedefimi sürdürüyorum” dedi.

Milli raket, çiftlerdeki partneri Anna Karolina Schmiedlova’nın zor bir sene geçirdiğini ancak şanssızlık nedeniyle kaybettiğini söyledi ve “Umarım motivasyonunu çiftler için saklamayı başarır” ifadelerini kullandı.