ÇAĞLA’DAN TARİH YAZMAYA DEVAM

Kariyerinin en parlak WTA turnuvasını geçiren Çağla Büyükakçay, TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta yarı finale kalarak seyircileri coşturdu. 

Daha önce hiç tur atlayamadığı İstanbul Cup’ta tarihi bir performans ortaya koyan Çağla Büyükakçay, adını yarı finale yazdırmayı başardı. 26 yaşındaki tenisçi, çeyrek final maçında Nao Hibino’yu 6-1 ve 6-2’lik setlerle mağlup ederek son dörde kaldı.

Garanti Koza Arena’da oynanan karşılaşmada WTA’in 65 numarası Nao Hibino önünde maça hızlı giren Büyükakçay, üç kez servis kırdığı ilk seti 6-1 kazanırken, ikinci sette de üstün oyununu sürdürdü. Milli tenisçi, maç boyunca 20 puan vuruşuna imza atarken rakibinden 14 puan vuruşu geldi. İlk servislerinde yüzde 75 ile puan çıkaran Büyükakçay, turnuvadaki üçüncü maçını da set kaybetmeden tamamlarken, maç boyunca rakininin kazandığı puanın iki katını (60-31) hanesine yazdırdı.

Daha önce Kuala Lumpur’daki WTA turnuvasında iki kez çeyrek final oynayan Çağla, böylece kariyerinde ilk kez bu seviyede yarı finale yükselme başarısı gösterdi ve Türk tenis tarihinde kendisine ait rekoru geliştirdi.

Turnuvaya 118 numara olarak başlayan Çağla, yarı finale yükselerek dünya sıralamasındaki sıralamasının en yükseğine çıkmayı büyük oranda garantiledi. Büyükakçay, 108 olan kariyer yükseğini yarı finalde elense bile iki sıra geliştirmesi bekleniyor.

RAKİBİ VÖGELE OLDU

Çağla Büyükakçay’ın yarı finaldeki rakibi tanıdık bir isim olan Stefanie Vögele oldu. Daha önce iki kez karşılaştığı Çağla’ya son maçta kaybeden İsviçreli oyuncu, elemeden gelen Slovak Kristina Kucova’yı 6-2, 6-3 ile mağlup ederek tur atladı. 116 numarada bulunan 26 yaşındaki Vögele, kariyerinin 8. WTA yarı finaline yükseldi. İsviçreli tenisçi, daha önce oynadığı yarı finallerin tamamını kaybetmişti.