ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY, SAKKARİ’YE KAYBETTİ

İstanbul Cup’ın eski şampiyonu Çağla Büyükakçay, ilk turda Yunan rakibi Maria Sakkari’ye 7-5, 6-2’lik setlerle mağlup olarak turnuvadan elendi. 

Garanti Koza Arena’da oynanan ikinci tur mücadelesinde dünya sıralamasının 48 numarası Maria Sakkari, İstanbul Cup’ın eski şampiyonu Çağla Büyükakçay’ı 7-5, 6-2’lik skorla geçip adını ikinci tura yazdırdı. İki buçuk yıl önce Avustralya Açık elemesinde zorlu bir maçta devirdiği Büyükakçay’ı bu kez İstanbul’da geçen Maria Sakkari, ikinci tura yükseldi. Yunan oyuncu, 2018’de çıktığı ilk toprak kort maçını kazanarak Fransa açık öncesi toprak hazırlıklarına moralli başladı.

İlk setin ortasında servis kırma avantajını kullanan Çağla, 15/40’ı bulduğu rakip serviste iki set puanı elde etti. Ancak Yunan raket, ilkini ace ile karşıladığı bu iki puanı kurtararak sette kaldı ve maçın akışını değiştirdi. Üst üste yedi oyun kazanarak 7-5, 3-0’a ulaşan Sakkari, ikinci sette Çağla’nın yakaladığı beş servis kırma puanını da çevirdi. Skor 4-2 iken sete geri dönme şansını kullanamayan Büyükakçay’a karşı ikinci seti 6-2 ile noktalayan Sakkari, maçı kazanan taraf oldu.

Sakkari’nin ikinci turdaki rakibi Arantxa Rus oldu. Elemeden çıkan Hollandalı tenisçi, ilk turda Shuai Zhang’i 6-2, 6-3’lük skorla safdışı bıraktı.

AYLA DA DİRENEMEDİ
Geçtiğimiz yıl İstanbul Cup’ta ikinci tur oynayan genç tenisçi Ayla Aksu da ilk turda kaybeden isimler arasındaydı. Aksu, ilk turda karşı karşıya geldiği deneyimli Fransız rakibi Pauline Parmentier karşısında korttan 6-2, 6-2’lik skorla yenik ayrıldı.

Turnuvanın ikinci gününde elenen seribaşları arasında eski şampiyon Agnieszka Radwanska da vardı. Polonyalı Radwanska, Hırvat rakibi Donna Vekic önünde 6-1, 2-0 gerideyken sırtındaki problem nedeniyle maçtan çekilince turnuvadan elendi. Vekic, böylece Lugano’dan sonra üst üste ikinci toprak kort turnuvasında ikinci tura yükseldi.

3 numara Agnieszka Radwanska dışında iki seribaşı daha turnuvadan elendi. 6 numara Sorana Cirstea, Yulia Putintseva karşısında 6-0 kazandığı ilk sete rağmen korttan yenik ayrıldı. İlk setin sonundaki moladan sonra oyuna güçlü dönen Kazak Putintseva, 6-1 ve 6-0 ile Rumen tenisçiye üstünlük kurarak galibiyete adını yazdırdı.