BÜYÜKAKÇAY KUPANIN KULPUNDAN TUTTU

Çağla Büyükakçay, Türkiye tenis tarihinde en önemli başarılardan birine imza atmayı başardı. 26 yaşındaki tenisçi, Stefanie Vögele’yi devirerek TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta adını şampiyonluk maçına yazdırdı. 

Türkiye’nin 1 numarası Çağla Büyükakçay, TEB BNP Paribas İstanbul Cup tarihinde teklerde finale yükselen ilk Türk tenisçi olarak tarihe adını yazdırdı. Bu yıla kadar ana tablosunda maç kazanamadığı WTA İstanbul durağında bu yıl üst üste galibiyetlere ima atan Çağla, İsviçreli Stefanie Vögele’yi 6-0, 7-5 yenip finale yükseldi. Büyükakçay, böylece dört maçında set bile kaybetmeden finale çıkma başarısı gösterdi.

Yarı final maçına rahat başlayan Çağla, ilk sette rakibine oyun kaptırmadı. 23 dakikada 6-0 kazandığı bu sette üç kez servis kıran milli tenisçi, ikinci setin de ilk iki oyununu hanesine yazdırdı. Sekiz oyun üst üste kaybeden Vögele, Çağla’nın servisini kırdıktan sonra 2-2’ye ulaştı. Çağla yeniden servis kırsa da Vögele’nin üst üste üç oyun kazanmasına engel olamadı.

İkinci sette 5-4 geriye düştüğü oyunda sette kalma servisini kazanan Çağla, bir sonraki oyunda etkili hücum yaparak rakibinin servisini altıncı kez kırdı ve karşılaşmayı kendi servisinde noktalayarak mücadeleden galip ayrıldı.

26 PUAN VURUŞU ÜRETTİ
1 saat 23 dakikada 6-0, 7-5 ile galip gelen Büyükakçay, karşılaşma boyunca sadece üç kez ikinci servis kullanarak görülmemiş bir istatistiğe imza attı. Yüzde 94 ile oyuna giren ilk servislerinin üçte ikisini (%62) kazanan Büyükakçay, direkt puan getiren vuruşlarda rakibine 26’ya 10 üstünlük kurdu. Ayrıca Çağla’nın dinamik oyunu Vögele’yi 31 kez hataya zorladı.

Dünya sıralamasının 118 numarasındayken maça çıkan Çağla Büyükakçay, 25 Nisan Pazartesi günü açıklanacak klasmanda 106 olan klasman rekorunu yenileyecek.