BAŞAK BİR İLKE İMZA ATTI

Yükselişteki Türk tenisçi Başak Eraydın, 2005’ten beri yapılan TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ın elemelerinden çıkan ilk Türkiye temsilcisi oldu.

22 yaşındaki Başak Eraydın, Garanti Koza Arena’da oynanan TEB BNP Paribas İstanbul Cup elemelerinin final turunda Rus Alla Kudryavtseva’yı 6-4, 4-6, 6-2’lik skorla geçerek son 32 arasına adını yazdırdı. Daha önce yalnızca bir kez wild-card ile ana tabloda oynayabilen Başak, böylece kariyerinde ikinci kez İstanbul Cup’ta tekler ana tablosu buldu.

Deneyimli Rus tenisçi karşısında son beş oyununda üst üste servis kırılan ilk seti 6-4 kazanan Başak, yakın giden ikinci seti sonda kırdırdığı servisle kaybetti. Ancak son sette Kudryatseva’nın hatalarını iyi değerlendiren Eraydın, hücumda yeniden üstünlüğü ele geçirip 4-0’a ulaştı. Kudryavtseva, iki oyun üst üste alsa da devamını getiremedi ve mücadeleyi 6-2’lik setle tamamlayan Başak Eraydın adını ana tabloya yazdırdı.

‘ÖZGÜVENİM ARTTI’
Başak Eraydın maç sonrasındaki basın toplantısında iki hafta önce kazandığı 60 bin dolarlık Lale Cup turnuvasıyla özgüveninin arttığını ve kendisini son zamanlarda çok iyi hissettiğini söyledi. Eraydın, “Normalde bu yıla Amerika Açık’ta eleme oynayacak seviyeyeye yükselme hedefiyle başladım. Ama görünen o ki daha erken de bir slam turnuvası gelebilir. Umarım böyle devam ederim” diye konuştu.

Başak Eraydın’ın da eklenmesiyle turnuvanın tekler ana tablosunda Türk tenisçi sayısı dörde yükseldi. Ana tabloda direkt katılan son şampiyon Çağla Büyükakçay dışında İpek Soylu ve Ayla Aksu da wild-card ile oynama hakkını elde etmişti.