AYLA DA TARİHE YAZILDI

Koza WOS Tenis Kompleksi’nde devam eden TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta üçüncü gün Ayla Aksu’nun müthiş galibiyetiyle başladı. Wild-card sahibi genç raket, kariyerinin en önemli galibiyetini aldı. 

Türkiye’nin tek WTA turnuvası TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta Başak Eraydın’dan sonra Ayla Aksu da ikinci tura yükselerek Türk tenisinde bir ilke imza attılar. 20 yaşındaki Ayla Aksu, wild-card ile oynama şansı yakaladığı ana tabloda Avustralya Açık eski gençler şampiyonu Elizaveta Kulichkova’yı 7-5, 6-1’lik sonuçla geçerek ikinci tura kaldı. Haftaya 312 numarada başlayan Aksu kariyerinde ilk kez bu seviyede maç kazanırken, tenis yaşamında ilk kez dünya sıralamasında 300 içine girmeyi garanti altına aldı.

İlk sette iki kez servisini kırdırıp 3-0 geriye düşen Ayla, kısa sürede geri dönmeyi başardı ve 5-4’e ilk kez öne geçti. Kulichkova oyunlarında gösterdiği dirençle seviyesini yükselen Ayla, altı kez beraberliğin oluştuğu 12. oyunda geriden gelip servisi kırdı ve 72 dakika süren seti noktaladı.

İkinci sete de ilk oyunu kaptırarak giren Ayla, sonrasında ardına bakmadı. Üst üste altı oyun kazanan genç raket, demoralize olan Kulichkova’yı 7-5, 6-1’lik skorla turnuvanın dışına itti.

Profesyonel tenis kariyerinde ITF seviyesinde dokuz tekler birinciliği bulunan Ayla Aksu, ilk kez bu seviyede bir turnuvada maç kazandı. Koza WOS oyuncusu olan Aksu, ikinci turda milli takımda birlikte raket salladığı Başak Eraydın’a karşı çeyrek finale yükselebilme mücadelesi verecek.

Bu arada Ayla Aksu’nun tur atlamasıyla WTA tarihinde ilk kez iki Türk tenisçi aynı anda teklerde ikinci tura yükselmiş oldu.

TEKLER ANA TABLO
ÇİFTLER ANA TABLO
MAÇ PROGRAMI